Stres ile Birlikte TükenmekStres… Şu günlerde ne kadar da çok duyar olduk değil mi bu kelimeyi? Beş harfin yan yana gelmesinden meydana gelen bu kelimenin anlamı bu kadar da derin olabilir miydi?... Stres, vücudumuzu ve ruh sağlığımızı etkileyen ve yaşam kalitemizi düşüren, ilerde yaşanabilecek hastalıklara davetiye çıkaran bir durumdur.


Tükendim Gücüm Kalmadı


Hepimiz çevremizden birilerinden şu lafları duymadık mı? “Her iş benim üstüme kaldı, Çok yorgun hissediyorum, Çalışıyorum ama karşılığını alamıyor gibiyim, İşe giderken ayaklarım tam tersi istikamete gidiyor, Bütün ailenin sorumluluğu benim üstümde, Artık çalışmak istemiyorum, İşe git çalış eve gel her işi yap nereye kadar? Tükendim artık gücüm kalmadı..”


İşte bu sözleri duyuyorsak aslında şimdi bahsedeceğim konuya pek de uzak değilizdir demektir. Ne mi bu bahsedeceğim konu? Çağımızın vebası olarak nitelendirilen, tüm hastalıkların başı stresle ortaya çıkan hastalık hastası diye bahsedebileceğimiz tükenmişlik sendromu.


Motivasyon Eksikliği


Tükenmişlik sendromu, bozuk bir ruh hali ve vücut olarak yorgunlukla gelerek motivasyon eksikliğiyle kendini sahneye çıkarır. Hiçbir şey yapmak istemeyen insan, sabah uyanmakta normalde olduğundan daha fazla zorluk yaşar.


Eğer istenmeyen bir işte çalışılıyorsa, işte takdir alamıyor iseniz, çalıştığınız iş yerine kadar güvensizseniz, en küçük bir hatada işinize son verileceğini düşünüyorsanız, çalıştığınız yerde görev tanımınız belli değilse, geç saatlere kadar mesaiye kalınıyorsa, stresli iş ortamı sevilmiyorsa artık işten alınan haz azaldıysa ve çalışma kazanma eğrisi olması gereken gibi değilse, aile ortamında istediğiniz değeri almama gibi bir düşünceniz varsa, etrafınızdaki kimseye ya da olan hiçbir şeye hayır diyemiyorsanız, her işte sabırsız ve aceleci davranıyorsanız, her şeyde mükemmellik arıyorsanız, sorumluluk duygunuz aşırıya kaçıyorsa ve etrafınızda olan biten her şeye yetebileceğinizi düşünüyorsanız tükenmişlik sendromuna yakalanma olasılığı fazladır.


Sendrom Sonrası ne Olacak?


Tükenmişlik sendromuna yakalandık diyelim, sonrasında ne mi olacak? Fiziksel olarak yorgunluk, sağlık problemleri, kalp çarpıntısı, kas gerginliği, iştahta azalma, sindirim problemleri, yüksek kan basıncı meydana gelecek.


Ruhsal olarak ise karamsarlık, unutkanlık, kendini sevmeme ve değersiz görme, sosyal ilişkilerden kaçınma, yetenek ve becerilerden emin olamama, kendine güvenmeme ya da çevre olarak kendini güvensiz hissetme, her şeye karşı kızgınlık ve öfke duyma, mesleki seçimlerden ve kararlardan emin olamama, güçsüzlük hissi, huzursuzluk, yalnızlık hissi ve suçluluk duygusuna kapılma sizleri etkisi altına alarak bambaşka bir insana dönüştürecek.


Bu evrelerden sonra ise hiçbir şeyi takmayan bir insan haline dönüşecek ve kimse için kılınızı bile kıpırdatmak istemeyeceksiniz. Diyelim ki tükenmişlik sendromuna yakalandık ve kurtulmak istiyoruz.


Neler Yapabiliriz Bu Sendromdan Kurtulmak İçin?


Tükenmişlik hissinden kurtulmak için en önemli madde uyku düzenimize dikkat etmektir. Her şeyin başı düzenli bir uykudur. Sendromdan kendinizi soyutlamak için sonrasında beslenmemizi düzene sokmalı ve bizi yoracak besinlerden uzak durmalıyız. Hemen sonra ise spor! Spor sizi yataktan kaldırıp insan içine karıştırabilecek en iyi aktivite.


Hem ruhsal olarak kendinizi iyi hissedersiniz hem de sağlığınız düzelir. Kendimize vakit ayırmalıyız ki stresten uzak durabilelim. Ve en büyük sır ise kendinize değer vermeniz. Kendinize değer verirseniz hiç kimse ya da hiçbir neden sizi stres altına sokamaz. Kendinizi sevin ve bunu her gün kendinize gösterin.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör